יום שני, 25 בנובמבר 2013

שער הדולר | מגמות צפויות של שער הדולר

כשמדברים על שער הדולר, הכוונה היא דווקא לדולר האמריקאי. רוב הכלכלה בעולם מושפעת משער הדולר האמריקאי שמסומן ב- $. אמנם הסימון הזה משמש גם מטבעות דולר אחרים כגון דולר אוסטרלי ואפילו מטבעות שאינם דולר. כדי להדגיש שמדובר בדולר אמריקאי משתמשים בסימון $ US או בקיצור USD. הדולר האמריקאי הוא המטבע הרשמי של ארצות הברית והוא משמש כעתודת מטבע זר במדינות רבות אחרות. גם שער השקל מושפע משער הדולר. אחרי ששער הדולר היה בעלייה מתמדת במשך כמה עשרות שנים, בעשור האחרון חוזקו של הדולר התערער מעט והוא נמצא הרבה פעמים בירידה. לאירו שנכנס כמטבע רשמי של מדינות אירופה הייתה השפעה על המצב של הדולר. כיום המגמה של הדולר לא ברורה אך הוא עדיין לא הצליח לחזור למצב שבו הוא היה בתקופת השיא.

שער הדולר ביחס לשקל

 
לאחרונה שער הדולר נמצא בירידה מתונה ביחס לשקל, אבל עד לא מזמן הדבר קרה בגלל עליית ערך השקל אז לאחרונה המגמה הזאת קוראת בגלל ירידת ערך הדולר האמריקאי בכל העולם. בתאריך 14.11.13 הדולר ירד ב- 0.22% ביחס לשקל ונעצר על 3.52 שקלים. זאת אחרי עלייה מתונה שהייתה בזמן האחרון. במחלקת המחקר של FXCM ישראל ציינו כי שהיחס בין הדולר לשקל מתחיל להראות סימני חולשה ושהסכנה כעט היא שהצמד הזה יאיץ כלפי מטה. לעומת הדולר, האירו מתחזק בהתמדה. בארצות הברית ובעולם כולו מנסים לעצור את ירידת ערך הדולר וצמבצעים כמה מהלכים לשם כך. הרבה מהכלכלה העולמית עדיין קשורה לדולר והיחלשות הדולר עלולה להמיט עלינו שוב אסון כלכלי כפי שקרה לפני כמה שנים. במחלקת המחקר של FXCM מציינים גם ש"רק לבנק ישראל יש די רזרבות כדי להטות את המסחר, ואולי אכן נראה התערבות של בנק ישראל במידה והדולר- שקל ישבור מתחת ל-3.50”.

יש סיכויי להתאוששות


בעקבות הניסיון לעצור את מגמת הירידה של שער הדולר, אנחנו עדים לתמחור מחודש של של מטבע הדולר. זאת בעקבות הערכות לגבי הצעד הבא של הבנק הפדרלי. הצפי הוא שהבנק הפדרלי יבצע צמצום בהיקף רכישות האג"ח מוקדם מהמצופה. ישנן הערכות שהולכות ומתגברות שאומרות שהבנק יבצע את הצמצום הראשון כבר בדצמבר.
http://www.shaardollar.co.il/
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה